Art Zone_black

CARBON Art Zone to inicjatywa, która przenosi uczestników festiwalu na moment do świata szeroko rozumianej sztuki.

W 2023 roku w ramach CARBON Art Zone, promowaliśmy zabrzańską scenę artystyczną. W ubiegłym roku podzieliliśmy się z uczestnikami festiwalu projektami z dziedziny fotografii, które mają szczególne znaczenie nie tylko dla mieszkańców Zabrza, lecz także dla wszystkich miłośników sztuki fotografii artystycznej.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Kreatywne Zabrze

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu od 25. lat tworzy kreatywną przestrzeń w mieście, stanowiąc ważne centrum edukacji kulturalnej, ale nade wszystko działalności animującej życie społeczności lokalnej. MOK to instytucja wspierająca nie tylko sprawdzone formy współpracy, ale również projekty alternatywne oraz inicjatywy mieszkańców wynikające z ich pasji i zainteresowań. Dzięki temu dotychczasowa 25. letnia działalność owocuje bogatym wachlarzem doświadczeń oraz współpracą  z wieloma środowiskami kulturotwórczymi. Niezwykłą przestrzeń w MOK stanowi GALERIA, która jest miejscem otwartym i przyjaznym na różne inicjatywy artystyczne, sprzyjające wymianie myśli artystycznej. Jednym z jej założeń  jest promocja twórczości śląskich artystów oraz wspieranie młodych twórców.

Ogólnopolski Konkurs fotograficzny KREATYWNE ZABRZE, wpisuje się w działania artystyczne proponowane przez MOK w Zabrzu i jest owocem wieloletniej współpracy z Miastem Zabrze, Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, Górnośląską Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości w Chorzowie oraz zabrzańskim środowiskiem artystycznym. Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja twórczości fotograficznej zarówno profesjonalistów, jak i amatorów w różnym wieku oraz aktywizacja młodzieży do działań  kreatywnych.

Istotną wartością jest również wyeksponowanie walorów otaczającego nas świata, w tym zainteresowanie dziedzictwem kulturowym, walorami architektoniczno-urbanistycznymi, naturalnymi oraz wydarzeniami kulturalno-społecznymi oraz swoiste spotkanie z drugim człowiekiem. Zabrze, leżące w sercu regionu śląskiego,  jest doskonałym plenerem fotograficznym, tak ze względu na unikalne krajobrazy poprzemysłowe, jak i na rosnącą potrzebę dokumentowania zachodzących zmian społeczno-kulturowych.

Podczas CARBON Silesia Festival 2023 prezentujemy wybrane fotografie, spośród trzech tysięcy nadesłanych prac, które zostały zgłoszone do konkursu na przestrzeni czternastu lat. Zapraszamy na dedykowaną wydarzeniu stronę: www.kreatywne-zabrze.pl, gdzie można  zobaczyć  fotografie dotychczasowych laureatów oraz archiwalne katalogi powystawowe.

Zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Zabrzu

www.mok.art.pl

www.facebook.com/mokzabrze

Powyżej: Fot. Witold Błachowicz, “1 na 100”, Nagroda Główna w kategorii “Miasto Zabrze”, edycja konkursu 2022, źródło: www.kreatywne-zabrze.pl

Powyżej: Fot. Urszula Sobieszek, “Obserwator”, Nagroda Główna w kategorii “Open”, edycja konkursu 2022, źródło: www.kreatywne-zabrze.pl

Marta Grochowska

Mam naturę ptaka który lubi latać i doświadczać, wciąż szukam ścieżek na rozwój i uczę się każdego dnia nowych rzeczy. Jestem ciekawa i poszukująca, przełamuję swoje małe i duże bariery. Mam w sobie czerń węgla i naturalizm polskiej wsi. Mam w sobie miłość i empatię, lubię w fotografii prawdę. Używam jej do wyrażania siebie i mojej wrażliwości. Dzięki niej opowiadam o rzeczach dla mnie ważnych, mam też szansę dać upust kreatywności i tworzyć obrazy, świata przepuszczonego przez moje ręce i duszę.” – tak o sobie mówi Marta Grochowska, absolwentka Szkoły Plastycznej w Zabrzu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i we Wrocławiu.

Marta to prawdziwie artystyczna dusza a w CARBON Art Zone pokaże swoje prace, które sama określa jako “Obrazy na ściany”

Powyżej: Fot. Marta Grochowska, źródło: www.martagrochowska.pl

Paweł “JaNic” Janicki

Paweł “JaNic” Janicki to artysta dobrze znany naszej publiczności. Podczas edycji festiwalu odbywającej się w 2022 roku mogliśmy podziwiać Jego prace ukazujące kulisy życia kulturalnego w Zabrzu. Mimo iż Paweł na co dzień koncentruje się wokół fotografii reportażowej i teatralnej, żadne wydarzenie o charakterze kulturalnym, jakie odbywa się w Zabrzu, nie umknie Jego uwadze. W CARBON Art Zone 2023 będziemy mogli przekonać się o tym, co udało Mu się uchwycić okiem aparatu w minionym roku.

Powyżej: Fot. Paweł “JaNic” Janicki, źródło: https://www.facebook.com/janic.janicki

INICJATYWY

academy_box
freshfaces_box
muzeum_box

Slide kampus-160x160 partner: LIPLOGO_LIPTON_PRIMARY_LOGO_RGB_STD naTemat_logo sponsorzy: naszemiasto AlphaTheta_logo organizator: współorganizator: media: bilety: ShiningBeats_Logo brooklyn_logo axe_logo