Posted on / by bartek / in

GUSGUS

GUSGUS

GusGus_sq

GUSGUS

Islandzkie legendy muzyki elektronicznej po niemal trzech dekadach na scenie nadal zachwycają kreatywnością i żywotnością.

Do Biggi’ego Veiry i Daniela Augusta – założycieli GusGus, w ostatnich latach dołączyła jedna z najbardziej utalentowanych islandzkich wokalistek – Margrét Rán, znana z grupy VÖK.

Nazwa tego popularnego zespołu z Reykjaviku nawiązuje do niemieckiego filmu z 1974, w którym jedna z bohaterek na kuskus mówi… gusgus. I choć początkowo grupa była kolektywem filmowo -aktorskim to jednak skoncentrowała się na komponowaniu muzyki. Zespół szybko zyskał rozpoznawalność, dzięki swojemu eksperymentalnemu podejściu do muzyki elektronicznej, łącząc elementy house’u, techno, trip-hopu i innych gatunków.

Grupa niejednokrotnie zmieniała skład, występowała z różnymi wokalistkami i wokalistami, bo jak mówią jej założyciele: „nieustające zmiany to jedna z największych inspiracji do tego, co robimy”. Zmieniało się także brzmienie zespołu. Już drugi album GusGus, wydany w 1997 roku „Polydistortion” przyniósł Islandczykom międzynarodową rozpoznawalność.

Obecnie zespół ma na koncie 12 albumów – ostatni krążek zatytułowany DanceOrama ukazał się w 2023 roku i uważany jest za jedną z najlepszych płyt w dorobku GusGus.

moshi moshi

Slide kampus-160x160 partner: LIPLOGO_LIPTON_PRIMARY_LOGO_RGB_STD naTemat_logo sponsorzy: naszemiasto organizator: współorganizator: media: bilety: ShiningBeats_Logo brooklyn_logo axe_logo