Posted on / by bartek / in

RöYKSOPP

RöYKSOPP

Royskopp_sq

RöYKSOPP

Tromsø, największe miasto północnej Norwegii, leży za kołem podbiegunowym

i zasłynęło jako baza wypadowa polarnych wypraw Amundsena oraz miejsce narodzin jednej z najsłynniejszych elektronicznych formacji na swiecie – duetu Röyksopp. To tu, jeszcze w szkole podstawowej, poznali się Svein Berge i Torbjørn Brundtland i już wtedy zaczęli wspólne muzykowanie. Z zaoszczędzonych kieszonkowych kupili swój pierwszy automat perkusyjny. Nazwę wzięli od występującej w ich kraju odmiany grzybów.

Jak dziś żartują – nazwa ich zespołu jest dość często błędnie wymawiana, bo celowo w trudnym norweskim wyrazie umieścili szwedzką literę. I choć komponują od początku lat 90. to dopiero w 2001 roku ukazał się ich debiutancki album – doskonale przyjęty krążek zatytułowany “Melody AM”. Na płycie znalazły się takie przeboje jak “Poor Leno”, “Sparks”, “Eple” czy “So Easy”.

Röyksopp nie zamyka się na jeden styl – w twórczości zespołu można usłyszeć nawiązania do synth popu, muzyki house, ambientu czy szeroko rozumianej elektroniki. Grupa ma koncie 8 albumów, z których trzy, sygnowane nazwa Profound Mysteries, ukazały się w 2022 roku.

moshi moshi

Slide kampus-160x160 partner: LIPLOGO_LIPTON_PRIMARY_LOGO_RGB_STD naTemat_logo sponsorzy: naszemiasto organizator: współorganizator: media: bilety: ShiningBeats_Logo brooklyn_logo axe_logo