CARBON Art Zone to inicjatywa, która czyni ten festiwal wyjątkowym.

W 2022 roku postawiliśmy na promocję młodych talentów. Dzięki współpracy z Liceum Plastycznym w Zabrzu przez cały weekend uczestnicy festiwalu mogli podziwiać ich autorskie prace oraz fotografie. W strefie Art Zone do obejrzenia były także prace zabrzańskiego artysty Pawła “JaNic” Janickiego oraz fotografie Elizy Krakówki.

Wystawa fotografii uczniów Liceum sztuk Plastycznych w Zabrzu.

Na wystawie prezentowane były wybrane fotografie uczniów zabrzańskiego plastyka. Jedną z trzech specjalizacji, którą wybierają uczniowie podczas 5-letniego toku nauczania jest – fotografia artystyczna. Prezentowane prace to zbiorowa wystawa absolwentów. Prace uczniów tego kierunku cechują się wyjątkową wrażliwością i dojrzałością podejmowanych tematów jak i doskonałym warsztatem. Prace powstają w technologii cyfrowej oraz analogowej. Realizacja pracy dyplomowej z zakresu fotografii artystycznej to pełne przemyśleń cykle fotograficzne ukazujące wrażliwość artystów, które często poruszają ważne dla nas wszystkich tematy.

Paweł JaNic Janicki

Zabrzański fotograf, specjalista ds. promocji Teatru Nowego w Zabrzu. Pierwszy aparat dostał w wieku 15 lat. Był to analogowy, automatyczny aparat firmy KODAK, na którym nauczył się szanować kliszę i myśleć nad kadrem… później to już tylko praktyka. W roku 2019 uzyskał tytuł fotografa i fotografika. Pasjonuje go głównie fotografia reportażowa i teatralna, ale każde zlecenie traktuje bardzo poważnie i twórczo. Od 12 lat prowadzi warsztaty teatralne dla zabrzańskich dzieci i młodzieży. Pasjonuje się również filmem. Ma na swoim koncie zdjęcia do teatrów telewizji ŻYWI LUDZIE Zbigniewa Stryja oraz CZERWONA GORĄCZKA Andrzeja Pilipiuka w reż. Krzysztofa Prusa. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury oraz portalem internetowym pokładykultury.eu. Na wystawie towarzyszącej 2-giej edycji CARBON Silesia Festival w Zabrzu zobaczyliśmy zdjęcia ukazujące różne aspekty życia kulturalnego tego „najbardziej śląskiego z miast śląskich, a zatem najbardziej polskiego z miast polskich!” (Charles de Gaulle).

Eliza Krakówka

Fotografka, DJka. Aktywnie brała udział w budowaniu sceny klubowej w PL. Członkini DJskich kolektywów takich jak Lezbend, detroitZdrój, Kobiety Pistolety czy aktualnie Luz Maryja. Od lat zajmuje się profesjonalną fotografią. Słowa klucze do jej prac to intymność i autentyczność. Specjalnością Elizy jest fotografia portretowa, kobieca i sensualna. Swoje inspiracje czerpie z tańca i natury, a jej umiejętność chwytania momentów „między ujęciami” daje efekt zdjęć pełnych wolności i spontaniczności. Fotografie Elizy są efektem empatycznego połączenia jej wizji z wrażliwością jej modelek. Ma na swoim koncie trzy autorskie wystawy, z których wybrane zdjęcia zostały sprzedane prywatnym kolekcjonerom m.in w Tel Avivie, Paryżu, Hamburgu, Londynie czy Teheranie.