Zabrze to miasto pełne niespodzianek. Sprawdź najciekawsze miejsca i atrakcje w Zabrzu, które możesz odwiedzić nie tylko w trakcie CARBON Silesia Festival.

KOPALNIA GUIDO

Kopalnia Guido to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą i przekonać się na własne oczy, jak wyglądała i wygląda praca górników. Na turystów czeka niemal 5 km tras turystycznych w pokopalnianych korytarzach. Odwiedzający w czasie zwiedzania poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych. Jedną z ciekawostek i atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną- jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów.

Zwiedzanie Kopalni Guido to nie tylko ,,tradycyjna” wycieczka. Istnieje możliwość wcielenia się w prawdziwego górnika i wykonania – pod okiem fachowca – szeregu prac górniczych. Podziemne przestrzenie umożliwiające organizację wydarzeń kulturalnych, konferencji, spotkań czy eventów. Organizowane tu koncerty, spektakle i festiwale zyskały grono wiernych odbiorców. Z pewnością interesujący jest fakt, że w podziemiach znajduje się tu najniżej położony pub w całej Europie. I to wszystko 170, 320 a nawet 355 metrów pod ulicami miasta Zabrze.

SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA

To największy kompleks turystyczny związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. Sztolnia jest wyjątkowym zespołem zabytków, obrazującym rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego, powiązania z innymi gałęziami przemysłu i jego wpływu na kształtowanie się regionu. To doskonała ilustracja i reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Udostępnienie całości Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowalnych, rozpoczętych w 2009 roku. Przedsięwzięcie „Sztolnia Królowa Luiza” to inwestycja finansowana kwotą ponad 182 milionów złotych, dofinansowana ze środków unijnych, a także miejskich, wojewódzkich i rządowych. Największy z projektów realizowanych w celu turystycznej aranżacji Sztolni nosi nazwę “Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej” i jego beneficjentem jest Miasto Zabrze, realizatorem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a partnerem realizacji projektu Województwo Śląskie. Jego wartość to przeszło 92 miliony złotych. Za wykonanie inwestycji odpowiadało łącznie ponad 20 firm i przedsiębiorstw górniczych.

Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować i zaadaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta. Nic więc dziwnego, że właśnie Sztolnia Królowa Luiza znalazła się w gronie obiektów wyróżnionych przez Komisję Europejski prestiżową Główną Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego Grand Prix Europa Nostra.

PARK 12C

Park 12 C to miejsce łączące wymiar edukacyjny i rozrywkowy.
Mieści się przy ulicy Maurycego Mochnackiego 12 (dawna Sienkiewicza 43) w Zabrzu, nad dawną kopalnią szkoleniową. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób spędzić czas na świeżym powietrzu. Jest to również idealne miejsce na miłe popołudnie spędzone w rodzinnym gronie. Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli, w godzinach: 9:00 – 20.00.

Miejsce dedykowane jest mieszkańcom Zabrza i okolicznych miast jako miejsce spacerów, rodzinnego wypoczynku, zabawy i spotkań towarzyskich. Wszystkich fanów przebywania na świeżym powietrzu z pewnością ucieszy nasza strefa relaksu z punktem gastronomicznym i parasolami.
Ze względu na ogrodzenie i monitoring miejsce to jest w pełni bezpieczne, a przez to bardziej atrakcyjne dla rodzin z małymi dziećmi. Goście mogą spokojnie delektować się kawą, w czasie kiedy dziecko bezpiecznie bawi się obok.

SZYB MACIEJ

Szyb Maciej to zespół obiektów dawnej Kopalni „Concordia”, później „Pstrowski” w Zabrzu – Maciejowie. Historia tych obiektów z początku XX w. powinna zakończyć się wraz z wyczerpaniem złóż węgla kamiennego na tym terenie. Tu jednak, w historię Szybu angażuje się dr Zbigniew Barecki oraz Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o.o., które przekształca szyb w studnię głębinową, a budynki, urządzenia i wyposażenie po transformacji pełnią dziś zupełnie nowe funkcje społeczne, kulturowe i gospodarcze.

Szyb Maciej będąc na Szlaku Zabytków Techniki łączy historię z nowoczesnością a wzbogacana intensywnie ekspozycja muzealna, pozwala aby każdy odwiedzający mógł poczuć magię dawnego technicznego kunsztu, który stał się podwaliną rozwoju całego regionu i źródłem naszej śląskiej tożsamości. Kultywuje tradycje górnicze, które współistnieją w Szybie z nowoczesnym designem oraz wyróżniającą się na mapie gastronomicznej śląska restauracją. To miejsce, w którym można zjeść doskonały posiłek przy akompaniamencie najlepszych trunków i dobrej muzyki.

Szyb Maciej jest jedynym obiektem w województwie śląskim, który znajduje się jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku Kulinarnym “Śląskie Smaki”.

WIEŻA CIŚNIEŃ

Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny.

Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura. Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem pn. CARBONEUM.

ADMIRALSPALAST

Admiralpalast to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur – nawiązuje do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Wybudowany w latach 1924 – 1928 jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi.

Miasto Zabrze podpisało umowę, dzięki której stało się właścicielem byłego hotelu Admiralspalast. To niepowtarzalny zabytek, a jednocześnie jeden z symboli miasta. Celem jest udostępnienie tej wspaniałej perły architektury do użytku mieszkańców Zabrza.  W maju bieżącego roku Miasto Zabrze pozyskało środki rządowe w wysokości 30 mln złotych, które przeznaczone zostaną na rewitalizację Admiralspalast i nadanie obiektowi nowych funkcji.

STALOWY DOM

Jest taki dom w Zabrzu przy ulicy Cmentarnej – cały ze stali. Powstał w zaledwie w 26 dni, a przy jego wznoszeniu pracowało tylko 16 robotników. Był rok 1927. Roboty przebiegały w 3 etapach:  najpierw wykonano klasyczne fundamenty, następnie postawiono 4  metalowe odlane w hucie Donnersmarscka ściany z wyciętymi otworami okiennymi. W ostatnim etapie nałożono na całość dach i a od wewnątrz  ściany wyłożono klasyczną cegłą. Tzw. „konserwa” jest najstarszym metalowym budynkiem w Zabrzu. W dzielnicy Rokitnica są jeszcze 4 podobne.

Co ciekawe stalowy dom ma swoich mieszkańców, którzy wiodą tu całkiem normalne życie. Tylko, jak łatwo się domyślić, z odbieraniem telefonów komórkowych jest pewien problem. Warto zapisać stalowy dom na liście miejsc do zobaczenia w Zabrzu.

ARENA ZABRZE

Arena Zabrze to nowoczesny obiekt sportowy o całkowitej pojemności 24 563 miejsc, posiadający doskonale funkcjonujące zaplecze gastronomiczne i sanitarne, klub biznesowy, loże VIP oraz niezbędne pomieszczenia techniczno-magazynowe. Obiekt jest stale monitorowany i zarządzany poprzez liczne systemy elektroniczne, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo kibicom, sportowcom oraz osobom odpowiadającym za zarządzanie obiektem.

MIEJSKI OGRÓD BOTANICZNY

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, założony w czerwcu 1938 r., jest najstarszym na Górnym Śląsku. Pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów (ok. 200 taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych.

Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. W 2004 r. na terenie Ogrodu założono Rosarium, które obsadzone zostało 2500 sztuk róż, różnych typów w 64 odmianach.

ZABRZAŃSKIE RESTAURACJE

Warto zauważyć, jak bogata jest oferta lokalnych restauratorów. Na ulicach Zabrzańskie lokale gastronomiczne z różnorodną kuchnią – od tradycyjnej kuchni śląskiej i kuchni polskiej, przez japońskie sushi, aż po finezyjne połączenia kuchni międzykontynentalnej. Jest to dobitne potwierdzenie jednej  z głównych cech Zabrza – przeplatania się tradycji z nowoczesnością. Przewodnik dostępny jest w wersji online pod linkiem: https://issuu.com/urzadmiejskiwzabrzu/docs/aaazpk-net-s