Lokalizacja

Wybierając się na Carbon Silesia Festival pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzić wprowadzany adres (w przypadku aplikacji mobilnych czy nawigacji) lub podać właściwą lokalizację kierowcy w przypadku taksówek. Bramy festiwalu mieszczą są w “Strefie Carnall przy ulicy Wolności 408.

Miejsce festiwalu

Kopalnia Węgla Kamiennego „Królowa Luiza” została założona w 1791 r. i była przedsiębiorstwem, które zapoczątkowało industrializację Górnego Śląska w XIX i XX w. Dzisiaj po ponad 200 latach znów wzrasta jej znaczenie dla społeczności. Tym razem jako muzeum i miejsce krzewienia kultury elektronicznej oraz sztuki za sprawą CARBON Silesia Festival, który zagościł w tej unikatowej, industrialnej przestrzeni Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Historia Sztolni Królowa Luiza sięga osiemnastego stulecia, a jej nazwa nawiązuje do imienia pruskiej królowej Luizy, bardzo szanowanej i wpływowej kobiety z przełomu XVIII i XIX w. Kopalnia powstała w czasach rozwoju przemysłu węglowego i jako jedna z najstarszych kopalń węgla kamiennego wiodła prym w stosowaniu najnowocześniejszych technologii. To w niej po raz pierwszy korzystano z maszyn wyciągowych, wentylatorów, pomp odwadniających, wiertarek i innych sprzętów używanych później w górnictwie. Przez lata kopalnia wyznaczała rytm życia w Zabrzu i okolicznych miejscowościach. Stała się ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu.

Z lotu ptaka

Sztolnia jest wybitnym dziełem inżynierskim, które dokumentuje poziom rozwoju techniki w I poł. XIX w. w zakresie budownictwa podziemnego. Podczas budowy zmagano się z wieloma skomplikowanymi problemami, związanymi z trudnościami natury geologicznej, oraz mierniczej, wynikającej z drążenia chodnika z dwóch przeciwległych kierunków i konieczności utrzymania wymaganego wzniosu dla spływania wody.

Zabrzański odcinek Sztolni o długości ok. 2,5 km jest reprezentatywną ilustracją dla całego obiektu, ponieważ obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, miejsca dawnych portów, relikty niewielkich szybów w ociosie i stropie, fragmenty innych chodników łączących się ze sztolnią, wybudowany w latach 1858-59 chodnik równoległy o długości 985 m., wreszcie relikty dawnego wylotu odsłonięte podczas prac rewitalizacyjnych. Sztolnia, której całkowita długość liczy ponad 14 kilometrów, rozciąga się od wylotu w centrum Zabrza do dawnej kopalni „Król” w Chorzowie (szyb Krug).

MAPA FESTIWALU

mapa24_kwadrat

INICJATYWY

academy_box
artzone_box
freshfaces_box
muzeum_box