CARBON Art Zone to inicjatywa, która czyni ten festiwal wyjątkowym.

Tym razem stawiamy na promocję młodych talentów. Dzięki współpracy z Liceum Plastycznym w Zabrzu przez cały weekend będziecie mogli podziwiać ich autorskie prace oraz fotografie. W strefie Art Zone zobaczycie także prace zabrzańskiego artysty Pawła “JaNic” Janickiego oraz fotografie Elizy Krakówki. Dzięki Art Zone, Carbon Silesia Festival to coś więcej, niż tylko muzyczny festiwal.

Strefa Art Zone znajduje się na terenie festiwalu, w budynku sąsiadującym ze sceną Carnall Stage.

Wystawa fotografii uczniów Liceum sztuk Plastycznych w Zabrzu.

Na wystawie prezentowane są wybrane fotografie uczniów zabrzańskiego plastyka. Jedną z trzech specjalizacji, którą wybierają uczniowie podczas 5-letniego toku nauczania jest – fotografia artystyczna. Prezentowane prace to zbiorowa wystawa absolwentów. Prace uczniów tego kierunku cechują się wyjątkową wrażliwością i dojrzałością podejmowanych tematów jak i doskonałym warsztatem. Prace powstają w technologii cyfrowej oraz analogowej. Zachęcamy do obejrzenia wystawy oraz do refleksyjnego spojrzenia na artystyczne  wypowiedzi tych młodych twórców. Realizacja pracy dyplomowej z zakresu fotografii artystycznej to pełne przemyśleń cykle fotograficzne ukazujące wrażliwość artystów, które często poruszają ważne dla nas wszystkich tematy. Serdecznie zapraszamy.

Paweł JaNic Janicki

Zabrzański fotograf, specjalista ds. promocji Teatru Nowego w Zabrzu. Pierwszy aparat dostał w wieku 15 lat. Był to analogowy, automatyczny aparat firmy KODAK, na którym nauczył się szanować kliszę i myśleć nad kadrem… później to już tylko praktyka. W roku 2019 uzyskał tytuł fotografa i fotografika. Pasjonuje go głównie fotografia reportażowa i teatralna, ale każde zlecenie traktuje bardzo poważnie i twórczo. Od 12 lat prowadzi warsztaty teatralne dla zabrzańskich dzieci i młodzieży. Od dwóch lat pasjonuje się również filmem. Ma na swoim koncie zdjęcia do teatrów telewizji ŻYWI LUDZIE Zbigniewa Stryja oraz CZERWONA GORĄCZKA Andrzeja Pilipiuka w reż. Krzysztofa Prusa. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury oraz portalem internetowym pokładykultury.eu. Na wystawie towarzyszącej 2-giej edycji CARBON Silesia Festival w Zabrzu można zobaczyć zdjęcia ukazujące różne aspekty życia kulturalnego tego „najbardziej śląskiego z miast śląskich, a zatem najbardziej polskiego z miast polskich!” (Charles de Gaulle).

Eliza Krakówka

Fotografka, DJka. Aktywnie brała udział w budowaniu sceny klubowej w PL. Członkini DJskich kolektywów takich jak Lezbend, detroitZdrój, Kobiety Pistolety czy aktualnie Luz Maryja. Od ponad 12 lat zajmuje się profesjonalną fotografią. Słowa klucze do jej prac to intymność i autentyczność. Specjalnością Elizy jest fotografia portretowa, kobieca i sensualna. Swoje inspiracje czerpie z tańca i natury, a jej umiejętność chwytania momentów „między ujęciami” daje efekt zdjęć pełnych wolności i spontaniczności. Fotografie Elizy są efektem empatycznego połączenia jej wizji z wrażliwością jej modelek. Ma na swoim koncie trzy autorskie wystawy, z których wybrane zdjęcia zostały sprzedane prywatnym kolekcjonerom m.in w Tel Avivie, Paryżu, Hamburgu, Londynie czy Teheranie.